בין רוזטה לנאור ציון

ביום ראשון, ה19-1-2014 הוקדשו דקות רבות במהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 2 לנושא כאוב. הירידה באחוז תלמידי התיכון והסטודנטים שלומדים מדעים. אינני זוכר את המספרים המדוייקים אך הכתבים ביכו את אבדן האטרקטיביות של התחום, השתלחו במרומז ב'רשויות' (להלן משרד החינוך) שכנראה לא עושות את העבודה והסבירו שהכל זה בגלל שהמורים לא יודעים איך לאתגר את תלמידהם במאה ה21.

צפיתי במהדורה בעניין רב, וכן במהדורות של יום שני ויום שלישי. שם היו דווקא איטמים מעניינים במיוחד. אחד על נאור ציון שהפך מסנדאפיסט לבמאי והשני על מישל אובמה שארחה שחקן כדורסל שאינני זוכר את שמו לכבוד יום הולדתה החמישים.

אין לי דבר כנגד נאור ציון ומישל אובמה, להפך, אני ממש לא מחבב את שניהם. מה שכן משך את תשומת ליבי הוא פרק הזמן בשלושת המהדורות  הללו שהוקדש לרוזטה. אינני מתכוון לאבן הרוזטה שגם עליה היה ראוי חלילה לספר לעתים בערוצי הטלוויזיה, אלא לחללית רוזטה. חללית ששוגרה בשנת 2004 על ידי האיחוד האירופי, בילתה עשר שנים כמסע בחלל מהן כשנתיים בתרדמה, והתעוררה ביום שני השבוע בכדי להשלים את המפגש שלה עם שביט בשם צ'וריומוב-גרסימנקו. פרוייקט שאפתני ומרתק שמטרתו ללמוד על הרכב כוכב השביט.

ובכן, בשלושת המהדורות של תחילת השבוע בערוץ 2 הזמן המצטבר שהוקדש לנושא ה'מדעי' הזה הוא – ניחשתן נכון – 0 . אפילו לא במסגרת התחזית בה מקובל לעיתים לשתול איטמים מדעיים מעין אלו (היות וזה לא שיך לספורט, פוליטיקה, או לקידום מכירות הדיסק החדש של אמן כזה או אחר).

ואנחנו הרי יודעים ומבינים את הסיבה. פשוט אין מקום בלוח השידורים העמוס של הערוצים המסחריים לתוכניות מדע, הם מלאים בתוכניות ריאליטי שהומרו לסוגה עילית בכדי לרצות את הרגולטור. ברור גם שהטלויזיה 'לא קובעת אופנה' אלא רק 'משקפת' את מה שההמון רוצה. ואם ההמון היה רוצה מדע הם מיד היו מבטלים את האח הגדול, ואת תוכניות הספורט הבלתי נגמרות, ונותנים להמונים את מה שהם רוצים – תרבות ומדע. תפקידה של הטלויזיה המסחרית איננו חלילה לעשות, להוביל או להתוות כיוון אלא רק למתוח ביקורת על מי שצריך לעשות זאת בעודם בוחנים את נתוני הריטינג של תוכנית הבישול האחרונה, ומדרדרים עוד יותר את תוכן השידורים לכיוון המכנה המשותף המנמיך משנה לשנה.

וחזרנו למסקנה הבלתי נמנעת – הכל אשמתו ואחריותו של משרד החינוך, וטוב שהכתבים והעורכים בטלויזיה מבינים כמה חשוב להסביר לנו את זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *